טיפול פסיכולוגי קצר מועדיש אנשים, לא מעטים, שמרגישים צורך בעזרת נפשית, סובלים אבל רואים בקבלת טיפול פסיכולוגי בושה. לדעתם טיפול פסיכולוגי קצר מועד יהיה כמו לשים שלט על עצמם שעליו כתוב "אני משוגע". אנשים כאלה מסתובבים שנים עם מועקות, פוגעים בכושר התפקוד של עצמם ויותר מכך גורמים לסבל לאנשים הכי קרובים אליהם כמו האישה והילדים. לפעמים טיפול קצר יכול לפתור את הבעיות והמטופל יחוש הקלה גדולה. חוסר טיפול בבעיות רגשיות יכול לגרום דיכאון ירידה בכושר התפקוד בעבודה ובבית עם המשפחה. אמנם, האדם ממשיך באופן חיצוני לתפקד, אך התפקוד שלו אינו מיטבי והוא לא מנצל את מלוא יכולתו. הוא מסתובב עם הרגשה של תסכול ומרירות שיכולים להשפיע גם על הסביבה הקרובה. עם הזמן הדיכאון יהפוך לעמוק יותר ויש פסיכולוגים שטוענים כי הזנחה ממושכת של המצב יכולה לגרום לדיכאון עמוק שהרבה יותר קשה לצאת ממנו.

למי מתאים טיפול פסיכולוגי קצר מועד?

הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות קצר או ארוך, תלוי במצב המטופל. לפעמים שילוב של שיחות ותרופות שנלקחות באופן זמני, יכולות להביא לשיפור ואף להחלמה מלאה בתוך תקופה קצרה. פסיכולוגית, הטבה מזערית גורמת לאנשים מסיימים לחשוב שאינם צריכים להמשיך בפגישות. הם טועים באופן הכי עמוק שאפשר. דווקא כשיש הקלה במצוקות המידיות אפשר לטפל במצוקות העמוקות שהאדם סוחב איתו, כבר מהילדות. המשך טיפול והתמדה יביאו בסופו של דבר גם לפתרון של הבעיות העמוקות. המטופל יקבל כלים לזהות את הבעיות שאפילו לא היה מודע אליהן. גם טיפול זוגי בצפון ניתן לעשות אותו בשיטת הטיפול קצר מועד.

איך מתנהל טיפול פסיכולוגי קצר מועד

יש פסיכולוגים שדוגלים בטיפול קצר של עשר עד חמש עשרה פגישות. אם יש צורך אחרי תקופת הפסקה בפגישות, לקבל עוד מספר מצומצם של שיחות ובזה מסתכם הטיפול. יש פסיכולוגים שדוגלים בטיפול ארוך ומתמשך ואחרים חושבים על טיפול פסיכולוגי קצר מועד כטוב יותר. הדעה הרווחת היא שבעת טיפול ארוך כדאי, אחרי כמה עשרות פגישות להחליף את הפסיכולוג. לפעמים אפילו רצוי להחליף מפסיכולוג גבר לפסיכולוגית אשה. טיפול כזה או אחר, בעיות נפשיות הן מחלה כמו כל מחלה ועם כואב הגרון ויש שיעול מציק, פונים לרופא המשפחה, פסיכולוג או פסיכיאטר הוא רופא לנפש וגם בה צריך לטפל.

טיפול פסיכולוגי קצר מועד