פסיכותרפיה פסיכודינמיפסיכותרפיה דינמית או במונחים הרפואיים פסיכותרפיה פסיכודינמי היא שיטת טיפול הנמשכת שנים בניגוד לטיפולים אחרים כמו הפסיכואנליזה. בטיפול באמצעות פסיכותרפיה דינמית המטרה היא להביא את המטופל לידי הבנה של הקונפליקטים העמוקים שלו על ידי חשיפתם למטפל ובכך תעלם ההפרעה.

פסיכולוג עם אוזן קשבת למטופל

תפקיד המטפל בכל התהליך הוא להיות אוזן קשבת למטופל ולפעמים לנפרש את הדברים על מנת לגרום למטופל להבין את היחסים הבין אישיים שייצר וייצור במהלך חייו, המטפל בעצם מעתיק את הרגש המודחק של המטופל אשר מרגיש זאת כלפי אדם משמעותי בעברו.

הפסיכותרפיה הדינמית אומנם נמשכת כמה שנים אבל בכל שבוע יש רק מפגש אחד, בהם הטיפול נעשה בישיבה, המטפל מול המטופל, בניגוד לשיטות אחרות בהם המטופל שוכב על הספה, השיטה גם נעשית כאחד מול אחד מה שלא קורה למשל בהנחיית קבוצות דינמיות בה מלמדים כי הטיפולים הם קבוצתיים.

מה הבסיס לטיפול פסיכותרפיה פסיכודינמי

יוצר שיטת הפסיכודינמיקה הוא בעצם זיגמונד פרויד אשר טען כי "דינמיקה" בנפש נוצרת על ידי זרמים של אנרגיה נפשית, הנקראים "ליבדו", המשפיעים על התהליכים הפסיכולוגיים. הפסיכודינמיקה היא בעצם שיטה בה העוסקת בהבנת הנפש של המטופל, ובאמצעות הטיפול הפסיכודינמי היא מסייעת למטופל לפתור קשיים רגשיים, מצוקות באיכות חייו, הפרעות בתפקוד ובהתנהגות.
הטיפול הפסיכותרפיה פסיכודינמי מיועד למגוון רחב של מטופלים בעלי הפרעות נפשיות שונות, ואף לאנשים שאינם מוגדרים כבעלי הפרעות נפשיות אך יש להם קשיים בחיים כמו קשיים בזוגיות. אמנם שיטה זאת נמשכת שנים אך פותחו כמה שיטות טיפול דינמיות שהן יותר קצרות וממוקדות ונמשכות בערך בין 12-30 פגישות.

פסיכותרפיה פסיכודינמי