הטיפול פסיכולוגי הדינאמי - לשיפור איכות החייםכשאנו מדברים על הטיפול פסיכולוגי הדינאמי, הכוונה היא קודם כל לשיטת טיפול פסיכולוגי מתחום הפסיכו-אנליזה, אשר את היסודות שלה הניח כידוע זיגמונד פרויד בשלהי המאה ה-19.
רבים הכיוונים שאליהם התפתחה הפסיכו-אנליזה ובשיטות היישום והטיפול שלה ביותר ממאה השנים האחרונות, אך העיקרון הבסיסי נותר זהה – התמקדות בתהליכים לא מודעים כפי שהם באים לידי ביטוי בהתנהגותו הנוכחית של האדם ובחיי היומיום שלו. כל פסיכולוג בחיפה שמתמחה בטיפול פסיכולוגי הדינאמי יכול לעזור למטופלים.

דינמיקה של הנפש והטיפול הדינאמי

הטיפול הדינאמי (קיצור של טיפול פסיכו-דינאמי) הינו לרוב ארוך טווח ומעמיק, כאשר המורד הינו עיסוק בדינמיקה של הנפש, וכיצד מבנה האישיות והפסיכולוגיה הפנימית של המטופל, אשר לרוב אינם מודעים לו, מפריעים או גורמים לו להתנהגות לא רצויה כמו חרדה, אובססיה, עצבנות, דיכאון, בעיות במערכות יחסים, בעיות בתפקוד המיני ועוד.
הטיפול נערך באמצעות שיחות פתוחות, אשר בהכוונת המטפל אמורות לחשוף בפני המטופל את הסיבות והמנגנונים הנפשיים והפסיכולוגיים השונים האחראיים להתנהגויות אלו ולהציף אותם למודע.

הטיפול פסיכולוגי הדינאמי שמצליח להחזיר את שמחת החיים

חלק מהסיבות יכולות להיות טראומות מודחקות, התעללות, כעסים בלתי פתורים, פחד ממרות, פחד מאיבוד שליטה, ועוד. טיפול מסוג זה נקרא "מונחה תובנה", כלומר על המטפל להנחות את המטופל להגיע לתובנות לגבי הקונפליקטים, התחושות, הפחדים וההדחקות מהעבר אשר משפיעים על חייו בהווה.
מעבר לטיפול בבעיות אישיויות והפרעות כאלו או אחרות, הטיפול הפסיכו-דינאמי יעיל גם עבור אנשים הרואים עצמם כ"בריאים בנפשם" אך מעוניינים לשפר תחומים מסוימים בחייהם, כמו אנרגטיות מול עייפות, יחסים בינאישיים, יחסים בעבודה, יחסים במשפחה, יחסים עם הילדים, דימוי עצמי ובאופן כללי לשיפור איכות החיים באופן כללי.

הטיפול פסיכולוגי הדינאמי – לשיפור איכות החיים